Renowacja fotela antycznego

Meble antyczne to luksusowe i jak sama nazwa wskazuje, raczej wiekowe meble. Chociaż prezentują sie znakomicie, dodając klasy i elegancji wnętrzom, w których możemy je obejrzeć, a także prestiżu ich właścicielowi, to przychodzi taki moment, że aby dalej mogły lśnić swoim blaskiem, wymagają gruntownej renowacji. Proces takiej renowacji, krok po kroku, z wyjaśnieniem i opisem kolejnych czynności pragniemy Państwu przedstawić w tym artykule.

 

 

 

RENOWACJA FOTELA ANTYCZNEGO krok po kroku

 

Aby efekt końcowy, czyli odnowiony mebel wyglądał tak jak na zdjęciu poniżej, trzeba w jego remont włożyć sporo pracy i jeszcze więcej serca.

Krok pierwszy - całkowity demontaż fotela

Mebel wymagający kapitalnego remontu najpierw należy do tego remontu odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności usuwamy zniszczony materiał oraz wszystkie elementy tapicerskie (stare pasy tapicerskie, matę kokosową lub trawę morską, owatę i inne) tak, aby został na sam nagi, drewniany szkielet fotela. To przecież drewniany stelaż świadczy o antyczności mebla a nie stosunkowo łatwo ulegające zniszczeniu elementy tapicerowane. Efekt powinien wyglądać następująco:

Tak oczyszczony stelaż to punkt wyjścia do dalszych czynności.

 

Krok drugi - polerowanie drewnianego stelaża i jago ponowne lakierowanie

Teraz należy rozebrać na elementy składowe również sam stelaż. Po jego demontażu, stara politura musi być zeszlifowana z każdej części a następnie elementy te należy dokładnie wypolerować, tak aby wyglądały mniej więcej w ten sposób:

 

Tak wypolerowne drewno należy wybarwić a następnie pokryć politurą. Po wykonaniu tych zabiegów stelaż powinien wyglądać tak jak element pokazany na zdjęciu poniżej:

 

 

Krok trzeci - nabijanie pasów tapicerskich i mocowanie sprężyn

Kiedy stelaż jest już wybarwiony i ponownie złożony przystepujemy do mocowania pasów tapicerskich zarówno w siedzisku jak i w oparciu. Do naszego fotela użyliśmy pasów nieelastycznych, tak zwanych pasów tapicerskich parcianych. Pasy tapicerskie to bardzo praktyczne rozwiązanie - gwarantują pewien stopień "pracowania" siedziska, na pasach też mocowane są następnie sprężyny. Aby zapewnić trwałość i stabliność siedziska opartego na pasach tapicerskich, rekomendujemy ich nakładanie na krzyż, przeplatając je między sobą - na siedzisko 4 pasy wzdłuż i 4 pasy w poprzek siedziska a na oparcie nieco mniej gęsto ułożone pasy - 2 z góry na dół i 3 poziomo. Efekt pokazany na zdjęciach poniżej:

 

 

Pasy parciane do stelaża mocujemy gwoździami tapicerskimi lub zszywkami, w zależności od preferencji wykonawcy, przy czym mocowanie gwoździami jest uważane za bardziej pasujące do mebli antycznych.

Do już umocowanych pasów możemy teraz przyszyć sprężyny siedziska. Do naszego fotela potrzebowaliśmy dziewięciu sprężyn tapicerskich, które do pasów przyszyte zostały nicią lnianą przy użyciu odpowiednio dużej igły prostej. Wybór igły i rodzaju nici często zależy od preferencji osoby wykonującej renowację - niektórzy tapicerzy wolą używać dużych zakrzywionych igieł, tak zwanych obłączków i grubej nici np. Tytan 10.

 

Po przyszyciu sprężyn możemy teraz przystąpić do wiązania ich sznurkiem konopnym. Wiążemy je w taki sposób, aby nadać im pożądaną, równą wysokość - tak umocowane sprężyny w połączeniu z później dodanym drutem krawędziowym upodobniają sprężyny do kompletnego bonela. Nici przybijamy do stelaża gwoździami a następnie przeplatamy je przez sprężyny.

 

 

Krok czwarty - przygotowanie siedziska do otapicerowania skórą naturalną

Teraz możemy przystąpić do przygotowania siedziska do tapicerowania skórą. W tym celu najpierw należy umocować drut krawędziowy, który stworzy szkielet dla wypełnienia siedziska. Następnie górę siedziska obijamy płótnem workowym typu juta.

Nadszedł czas do nałożenia tak zwanego fasonu, czyli w tym przypadku trawy morskiej, która pozwoli w odpowiedni sposób uformować kształt (fason) siedziska. Trawę morską nakładamy w takiej ilości aby idealnie dało się nią uformować kształ, a następnie obszywamy to płótnem jutowym.

Teraz fason należy przepikować i obszyć jego krawędzie. Przyszywamy go do wcześniej nałożonego drutu krawędziowego szyjąc tak zwanym ściegiem drabinkowym i łańcuszkowym.

Tak wygląda szyciem ściegiem drabinkowym

 

 

 

 

 

 

  A tak szycie ściegiem łańcuszkowym

 

 

 

 

 

 

Po wykonaniu powyższych czynności obkładamy fason owatą inaczej zwaną włókniną wysokopuszystą, w naszym przypadku użyliśmy Owaty o gramaturze 200g/m2. Jest to tak zwane "zrobienie na biało".

Na koniec obszywamy całość płótnem, tak zwaną surówką.

Teraz siedzisko jest już gotowe do otapicerowania skórą naturalną.

 

Krok piąty - otapicerowanie siedziska i oparcia skórą naturalną

Teraz możemy już przystąpić otapicerowania fotela tkaniną lub skórą - my zdecydowaliśmy się na skórę naturalną. Aby wykroić odpowiedni kawałek skóry, należy bardzo dokładnie zmierzyć wysokość, szerokość i długość siedziska i do uzyskanych wymiarów dodać 5-7cm. Ten dodatkowy kawałek skóry pozwoli nam ją naciągać i wyprofilować pożadany kształt. Bardzo ostrożnie i dokładnie należy naciągnąć skórę na siedzisko. W niektórych miejscach, na przykład co 10cm skórę mocujemy gwoździem do stelaża, cały czas naciągając skórę na siedzisko aby nadać jej odpowiedni kształt. W razie konieczności można taki gwóźdź usunąć, poprawić naciąg skóry i umocować ją ponownie. Kiedy już skórę ułożymy we właściwy sposób mocujemy ją do stelaża gwoździami, a wystające kawałki skóry należy wyciąć.

Pozostało jeszcze sklejenie ostatnich niepołączonych ze sobą elementów stelaża i możemy przystąpić do wykańczania fotela ozdobną taśmą tapicerską z gwoździami.

A oto ostateczny efekt

Galeria Trend

Narzędzia Tapicerskie