Plusze

Tkaniny pluszowe to  rodzaj miękkiej tkaniny z okrywą runową wykorzystywanej w tapicerstwie i dziewiarstwie. Inne określenia używane zamiennie to okrywa włosowa lub okrywa włókienna. Wśród pluszów możemy wyróżnić tkaniny welurowe (zwane aksamitami), tkaniny welwetowe oraz sztruksowe.
Ich specyficzny sposób tkania i rodzaj włókien do tego wykorzystywany sprawia, że tkaniny pluszowe lśnią, błyszczą się pięknie odbijając padające na nie światło.Tkaniny pluszowe wykorzystywane są w całym szeregu
zastosowań -  w tapicerstwie meblowym, w tapicerstwie samochodowym oraz jako tkanina dekoracyjna na wszelkiego rodzaju kotary, narzuty czy poduszki.

 

Jak już wspominaliśmy nieco wcześniej, tkaniny pluszowe dzielimy trzy rodzaje - welury,welwety i sztruksy. Różnią się one od siebie sposobem produkcji i drobnymi różnicami w wyglądzie. Wszystkie pokryte są puszystą pokrywa włosową.

Welur
Welur jest tkanina o bardzo krótkim włosie, często przez to mylony z zamszem.
Wytwarzany jest obecnie techniką tkania rózgowego. Polega to na wprowadzeniu w przesmyk stalowych, spłaszczonych prętów (rózg), zakończonych małymi nożykami. Po wprowadzeniu w pozycji poziomej, rózga jest przekręcana o 90° (do pozycji pionowej), przybijana do krawędzi tkaniny wraz z wątkiem i wyciągnięta. Nożyk na końcu rózgi rozcina pętelki utworzone z osnowy runowej, powodując powstanie runa. Powstałe runo jest w procesie wykończenia delikatnie rozwłóknione (rozczesane) i strzyżone. Technika ta pozwala uzyskać bardzo miękką i delikatną okrywę włókienną, stąd zastosowanie tkanin na stroje czy drogie obicia tapicerskie.

Welur dawniej stosowano głównie do wyrobu wytwornych strojów. Obecnie welury, zarówno te tkackie jak i te garbarskie, najczęściej używane są na obicia tapicerskie, w samochodach i meblach, a także do wyrobu ubrań i butów. Welury mają również zastosowanie w produkcji dywanów i wykładzin dywanowych.

Welwet
Welwet ma dłuższą pokrywę włosową i wyraźnie widać w która stronę układa się włos.
Okrywa włókienna utworzona jest z rozciętych długich przeplotów dodatkowego wątku runowego. Tkaniny welwetowe wykonywane są z osnowy i dwóch wątków. Jeden, podstawowy, splata się z osnową w splocie płóciennym lub skośnym, a drugi, runowy, splata się w splocie atłasowym wątkowym. Długie przeploty wątku runowego zostają rozcięte, tworząc w tkaninie pęczki w kształcie litery U lub W.

Sztruks
Sztruks to prążkowana tkanina runowa. Ponieważ nie znajduje raczej zastosowania w tapicerstwie, nie będziemy szczegółowo jej opisywać.


Plusz aż do końca średniowiecza był atrybutem królewskim, więc był tkaniną bardzo rzadką i drogą. Dzisiejszy plusz najczęściej wytwarzany jest z włókien bawełny, wiskozy lub włokien syntetycznych. Pprzepięknie prezentuje się na meblach tapicerowanych stylowych i nowoczesnych.
Tkaniny pluszowe wbrew pozorom są bardzo łatwe w obróbce i pozwalają uzyskać piękny i bogaty efekt.

Tkaniny pluszowe powinny być przechowywane nawinięte na rolkę kartonową lewą stroną tkaniny do rolki.

Plusz w tapicerstwie:

   •  meble tapicerowane;
   •  tapicerki samochodowe (szczególnie plusz w odmianie weluru)
   •  podsufitki samochodowe (welury)
   •  wezgłowia;
   •  ozdobne obicia ścian;
   •  obicia drzwi (ozdobne lub ocieplające)
   •  kotary i zasłony;


 

 

 

Galeria Trend

Narzędzia Tapicerskie