Pianka tapicerska

Pianka tapicerska (potocznie zwana gąbką tapicerską) to kolejny temat, któremu warto poświęcić kilka słów.
Poliuretanowa (PU) pianka tapicerska występuję w szerokiej gamie gęstości i sztywności.  W zależności od rodzaju pianki, jej gęstości i jej sztywności (elastyczności)   znajduje ona różne zastosowania. Pianka tapicerska najczęściej sprzedawana jest w arkuszach (formatkach) o wymiarach 200 x 120cm i różnych grubościach, od 0,5cm do 10cm a czasem nawet większych. Można też znaleźć arkusze o mniejszej szerokości

, np. 90cm lub większej, np 140cm.
Kupując piankę spotkają się Państwo z oznaczeniem np. Pianka T2544 200x120x5cm.
•    Literka T oznacza, że jest to standardowa pianka tapicerska
•    Liczba 25 oznacza gęstość pianki czyli wagę metra sześciennego. W tym przypadku jest to 25kg na m3
•    Liczba 44 oznacza sztywność pianki. Sztywność pianki badana jest za pomocą specjalnego testu. Podczas tego testu, formatkę pianki o wymiarach 50x50x10cm, za pomocą specjalnego przyrządu, ściska się o 40% jej wysokości, czyli do wysokości 6cm. Liczba 44 oznacza siłę (ciśnienie) z jaką pianka oddaje nacisk, „broni” się przed nim. W tym przypadku 44 oznacza 4,4kPa.
•    Ostatnie 3 liczby określają wymiary arkusza czyli w tym przypadku
•    200cm – długość arkusza
•    120cm – szerokość arkusza
•    5cm – grubość arkusza
Gęstość to najważniejszy parametr określający piankę tapicerską. Generalnie uznaje się zasadę, że im większa gęstość pianki, tym wyższa jej jakość i wytrzymałość. Pianki o gęstości 35kg/m3 czyli pianki T35, stosowane są najczęściej jako pianki na materace, wypełnienie łóżek i kanap, wypełnienie siedzisk krzeseł i ław. Pianki o gęstości 25kg/m3 czyli pianki T25 stosowane są najczęściej w oparciach krzeseł, ław i lóż klubowych. Bywają jednak również wykorzystywane w materacach i na siedziska.
Parametr sztywność nie koniecznie odzwierciedla jakość pianki, ale daje ogólne pojęcie o tym, jak „twarda” jest pianka.
Szczegółowe informacje na temat poszczególnych rodzajów pianki w dalszej części przewodnika.

 

Galeria Trend

Narzędzia Tapicerskie